Last minute zájezdy Letenky Austrálie další země

Cestování

Hlavní město a další města Austrálie

Největším městem je Sydney, ležící ve státě Nový Jižní Wales. Žije zde skoro 4 mil. obyvatel. Za tímto městem následuje město Melbourne, ležící ve státě Viktorie, které má okolo 3 mil. obyvatel. V Melbourne se jezdí Velká cena Austrálie F1. Dále, město Perth se nachází ve státě Západní Austrálie a má necelé 2 mil. obyvatel. Město Brisbane nacházející se v Oueenslandu má 1,3 mil. obyvatel a poslední z šesti největších aglomerací je město Adelaide, ležící v Jižní Austrálii, s 1 mil. obyvatel.

Turistika v Austrálii

Na tomto kontinentu se nachází největší monolit na světě – Ayers Rock, známější pod názvem ULURU. Dnes jeho výše činí 350 metrů, ale díky větru, který rozfoukává okolní zeminu se předpokládá, že jeho výška neustále poroste. Na vrchol vede pouze jedna cesta, po které lze vyšplhat.

Velký Bariérový Útes

Další zajímavou turistickou atrakcí v Austrálii je Velký Bariérový Útes. Je to 2,6 km dlouhý řetěz korálových ostrovů. Dále pak zajímavou podívanou jsou „strážní stromy“, což jsou nejvyšší stromy v okolí. V minulosti byly používány jako věže, v korunách těchto stromů seděli strážníci kontrolující okolní krajinu (zda nehoří apod.). Nyní se tyto strážní stromy dají použít jako výhledny na kraj. Pozor – vstup je na vlastní nebezpečí. V Austrálii je i mnoho „starých“ těžebních měst, kde se můžete projet starým vláčkem a prohlédnout si tak život dřívějších zlatokopů aj.

Zvířata

V Austrálii najdeme spousty zvířat typických pro tuto zemi. Mezi ně patří klokani, medvídkové koaly, vačice a vombati. Mláďata těchto savců se rodí po poměrně krátké době a dorůstávají v matčině břišním vaku. Australské ptactvo tvoří např. Ledňák Obrovský či pštros Emu hnědý. Zcela zde chybějí šelmy. V této zemi také žije nevídané množství nejrůznějších druhů jedovatých pavouků a plazů. Je pravda, že z 10 nejjedovatějších hadů na světě jich právě 7 žije zde, v Austrálii. Více než 80% všech hadů v Austrálii je jedovatých.

Stromy v Austrálii

Typickými stromy Austrálie jsou trnovníky (akácie) a hlavně blahovičníky (eukalypty). S přibývajícím suchem, směrem do vnitrozemí, přechází krajina v savany (buše) a křovinaté porosty, pouštní a polopouštní formace. Původní rostlinstvo v některých oblastech tohoto kontinentu mizí, a to vinnou nespočet stád pasoucího se dobytka či vinnou cizorodých plevelů, pocházejících z evropských obilnin.

Hospodářství

Hospodářství Austrálie je zastoupeno širokým spektrem oborů. Vysoce rozvinuté je odvětví finanční, výrobní, obchodní a sektor služeb. Austrálie je jedním z největších producentů vlny, pšenice, cukru, masa, ovoce a mléčných výrobků ve světě. I australské nerostné bohatství je obrovské. Austrálie je největším producentem bauxitu a také významným dodavatelem železné rudy, uhlí, uranu a zlata. V oblasti Kimberley v Západní Austrálii byla objevena bohatá ložiska pro těžbu diamantů.

Průmysl

Průmysl je soustředěn kolem Melbourne, Sydney, Brisbery a Adalaide. Tato města jsou průmyslovými a zároveň obchodními centry země. Vyrábí se např. motorové dopravní prostředky, letadla, chemické a textilní výrobky, elektrické spotřebiče. Čtvrtina australského vývozu putuje do Japonska. Druhým největším obchodním partnerem jsou Spojené Státy Americké (USA) a dále následuje Nový Zéland, Jižní Korea, Singapur, Velká Británie, Tchaj-wan, Hongkong aj.